2022 Commonwealth Games | Live Streaming & Broadcast Details - when and where to watch in India

no photo
camera iconcamera icon|

(Twitter)

2022 Commonwealth Games | Live Streaming & Broadcast Details - when and where to watch in India

no photo

SportsCafe Desk

07/19/2022

Commonwealth Games 2022 will be played from July 28 till August 8, in Birmingham, England. In the 18th edition of the Games, the Indian team will send a 215-member contingent, with 108 male, and 107 female participants, along with 72 officials, taking part in over 16 disciplines.

India is a force to reckon with at the CWG, and this time too, the contingent will be hoping for a top-3 finish in the medals table. So far, the 2010 Delhi Games proved to be the most successful for the Indian team, as they finished second in the medals table, with a whopping 101 medals, including 38 golds. In the last edition at Gold Coast, India finished third with 66 medals.

Where to watch 2022 Commonwealth Games?

The 2022 CWG will be broadcast live on Sony TEN 1, Sony TEN 2, Sony TEN 3, Sony SIX, and Sony TEN 4 channels. Live streaming of the Games will also be available on the Sony LIV app or website.

For live and latest updates follow the SportsCafe blog.

Full Indian contingent for 2022 Commonwealth Games

Athletics

Men

Avinash Sable (3000m steeplechase), Murali Sreeshankar, Muhammed Anees (long jump), Praveen Chitravel, Abdulla Aboobacker, Eldhose Paul (all triple jump), Tajinderpal Singh Toor (shotput), Neeraj Chopra, DP Manu, Rohit Yadav (all javelin), Sandeep Kumar, Amit Kharti (race walking), Amoj Jacob, Noah Nirmal Tom, Muhammed Ajmal, Naganathan Pandi, Rajesh Ramesh (4x400m relay).

Women

S Dhalalakshmi (100m and 4x100m relay), Jyothi Yarraji (100m hurdles), Aishwarya B (long jump and triple jump), Ancy Sojan (long jump), Manpreet Kaur (shotput), Navjeet Kaur Dhillon, Seema Punia (discus), Annu Rani, Shilpa Rani (javelin), Manju Bala and Sarita Singh (hammer throw), Bhawana Jat, Priyanka Goswami (race walking), Hima Das, Dutee Chand, Srabani Nanda, MV Jilna, NS Simi (4x100m relay).

Badminton

Men

Lakshya Sen, Kidambi Srikanth, Chirag Shetty-Satwiksairaj Rankireddy, B Sumeeth Reddy.

Women

PV Sindhu, Ashwini Ponnappa, Aakarshi Kashyap, Treesa Jolly, Gayatri Gopichand.

Boxing

Men

Shiva Thapa (63.5kg), Mohammad Hussamuddin (57 kg), Amit Panghal (51kg), Rohit Tokas (67 kg), Sumit Kundu (75 kg), Ashish Chaudhary (80 kg), Sanjeet Kumar (92 kg), Sagar (+92 kg).

Women

Nitu (48kg), Nikhat Zareen (50kg), Jaismine (60kg) Lovlina Borgohain (70kg).

Cricket

Harmanpreet Kaur (captain), Smriti Mandhana (vice-captain), Shafali Verma, S Meghana, Taniya Bhatia (wicketkeeper), Yastika Bhatia (wicketkeeper), Deepti Sharma, Rajeshwari Gayakwad, Pooja Vastrakar, Meghna Singh, Renuka Thakur, Jemimah Rodrigues, Radha Yadav, Harleen Deol, Sneh Rana.

Standbys: Richa Ghosh, Simran Bahadur, and Poonam Yadav.

Cycling

Men: David Beckham

Women: Sushikala Agashe

Hockey

Men

PR Sreejesh, Krishan Bahadur Pathak, Varun Kumar, Surender Kumar, Harmanpreet Singh (vice-captain), Amit Rohidas, Jugraj Singh, Jarmanpreet Singh, Manpreet Singh (captain), Hardik Singh, Vivek Sagar Prasad, Shamsher Singh, Akashdeep Singh, Nilakanta Sharma, Mandeep Singh, Gurjant Singh, Lalit Kumar Upadhyay, Abhishek.

Women

Savita Punia (captain), Rajani Etimarpu, Deep Grace Ekka (vice-captain), Gurjit Kaur, Nikki Pradhan, Udita, Nisha, Sushila Chanu Pukhrambam, Monika, Neha, Jyoti, Navjot Kaur, Salima Tete, Vandana Katariya, Lalremsiami, Navneet Kaur, Sharmila Devi, Sangita Kumari

Judo

Men

Vijay Kumar Yadav (60kg), Jasleen Singh Saini (66kg), Deepak Deswal (100kg).

Women

L Shushila Devi (48kg), Suchika Tariyal (57kg), Tulika Maan (+78kg).

Marathon

Men

Nitendra Singh Rawat, Anish Thapa Magar, Anil Kumar Singh, Ashish Kumar, AB Belliappa, Kalidas Laxman Hirave.

Squash

Men's singles

Saurav Ghosal, Ramit Tandon, Abhay Singh.

Women's singles

Joshna Chinappa, Sunayna Kuruvilla, Anahat Singh.

Women’s doubles

Dipika Pallikal / Joshna Chinappa, Sunayna Kuruvilla / Anahat Singh.

Mixed doubles

Saurav Ghosal / Dipika Pallikal, Ramit Tandon / Joshna Chinappa.

Men’s doubles

Ramit Tandon / Harinder Pal Singh Sandhu, Velavan Senthilkumar / Abhay Singh.

Swimming

Sajan Prakash - men’s 50m, 100m, and 200m butterfly, Srihari Nataraj - men’s 50m, 100m, and 200m backstrokes, Kushagra Rawat - men’s 200m, 400m, and 1500m freestyle, Advait Page - men’s 1500m freestyle.

Table tennis

Men

Sharath Kamal, Gnanasekaran Sathiyan, Harmeet Desai, Sanil Shetty, Manush Shah (Reserve).

Women

Manika Batra, Sreeja Akula, Reeth Rishya, Diya Chitale, Swastika Ghosh (Reserve).

Triathlon

Sanjana Joshi, Pragnya Mohan.

Weightlifting

Men

Sanket Mahadev (55kg), Chanambam Rishikanta Singh (55kg), Jeremy Lalrinnunga (67kg), Achinta Sheuli (73kg), Ajay Singh (81kg), Vikas Thakur (96kg), Ragala Venkat Rahul (+96kg).

Women

Mirabai Chanu (49kg), Bindyarani Devi (55kg), Popy Hazarika (59kg), Usha Kumara (87kg), Purnima Pandey (+87kg).

Wrestling

Men

Ravi Kumar Dahiya (57 kg), Bajrang Punia (65 kg), Naveen (74 kg), Deepak Punia (86 kg), Deepak (97 kg), and Mohit Grewal (125 kg).

Women

Pooja Gehlot (50 kg), Vinesh Phogat (53 kg), Anshu Malik (57 kg), Sakshi Malik (62 kg), Divya Kakran (68 kg), Pooja Sihag (76 kg).

Follow us on Facebook here

Stay connected with us on Twitter here

Like and share our Instagram page here

SHOW COMMENTS drop down